ANEMOΛΟΓΙΤΕΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Καλώς ήρθατε στο φόρουμ των Ανεμολογιτών
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΚΟΚΕ

ΚΟΚΕ


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 40
ΤΟΠΟΣ : Mεγάλη και ..σίγουρη! Σόρυ ,Μεγάλη Βρετανία
Registration date : 25/01/2008

ΑΝΕΚΔΟΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ EmptyΠαρ 25 Ιαν - 5:36:49

Αίτηση απαλλαγής από το στρατό


Κύριε υπουργέ Αμυνας,
επιτρέψτε μου να σας εκθέσω το πρόβλημά μου και να σας ζητήσω να τακτοποιήσετε το θέμα μου.
Περιμένω να μου "έρθει το χαρτί" για να παρουσιαστώ στο στρατό.
Είμαι 24 χρονών και έχω παντρευτεί μια χήρα 44 χρονών, η οποία έχει μια κόρη 25 χρονών, την οποία παντρεύτηκε ο πατέρας μου. Επομένως ο πατέρας μου, αφού παντρεύτηκε την κόρη μου, είναι γαμπρός μου.
Επιπλέον η κόρη μου, αφού είναι σύζυγος του πατέρα μου, έγινε και μητριά μου.
Η γυναίκα μου κι εγώ αποκτήσαμε τον περασμένο Ιανουάριο ένα γιο. Κατά συνέπεια εκείνος, είναι αδερφός της συζύγου του πατέρα μου και κουνιάδος του πατέρα μου. Είναι όμως και θείος μου, αφού είναι αδερφός της μητριάς μου. Αρα ο γιος μου είναι θείος μου.
Η σύζυγος του πατέρα μου απέκτησε τα Χριστούγεννα ένα γιο, ο οποίος είναι ταυτόχρονα αδερφός μου, αφού είναι γιος του πατέρα μου, και εγγονός μου, αφού είναι γιος της κόρης της γυναίκας μου.
Τότε εγώ είμαι αδερφός του εγγονού μου και, επειδή ο σύζυγος της μητέρας κάποιου είναι πατέρας του, αυτό έχει ως αποτέλεσμα εγώ να είμαι πατέρας της κόρης της γυναίκας μου και αδερφός του γιου της. Επομένως είμαι ο παππούς μου.
Δεδομένου αυτού, σας παρακαλώ να με απαλλάξετε, αφού ο νόμος απαγορεύει πατέρας, γιος και εγγονός να υπηρετούν ταυτόχρονα στον στρατό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.albundy.net/
ΚΟΚΕ

ΚΟΚΕ


Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 40
ΤΟΠΟΣ : Mεγάλη και ..σίγουρη! Σόρυ ,Μεγάλη Βρετανία
Registration date : 25/01/2008

ΑΝΕΚΔΟΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ EmptyΠαρ 21 Μαρ - 6:40:33

ΛΑΒΙΘΗΣ:
-"Κοκε είσαι ενοχλητικά μεθυσμένος!"

ΚΟΚΕ:
-"Λαβίθη, εχεις ενοχλητικά μεγάλη μύτη κι εγώ αύριο το πρωί θα είμαι ξεμέθυστος."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.albundy.net/
Alex

Alex


Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 61
ΤΟΠΟΣ : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 30/10/2007

ΑΝΕΚΔΟΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ EmptyΣαβ 5 Απρ - 1:16:50

Επανάληψη ανάρτησης από τη θεματική ενότητα "παροιμιώδη". Η παρακάτω "παροιμία από το μέλλον" , κατασκευάστηκε" με την ευκαιρία της θεματικής βραδιάς "Γράφω άρα e-πάρχω" και είναι μια παραλλαγή της γνωστής φράσης "Λαπίθειο Συμπόσιο"

Λαβίθειο συμπλόγκειο


Όταν καμιά φορά βρισκόμαστε σε νυχτερινή ομήγυρη, ταυτόχρονα ραδιοφωνική και διαδικτυακή, που έχει καυγάδες και καλό τέλος, θυμόμαστε τη φράση αυτή που ξεκίνησε από το εξής επεισόδιο: Οι Λαβίθες ήταν ένας λαός συγγενικός των Μπλογκερέων, εμφανίσθηκαν στην Αττική περίπου το 2.005 μ.Χ. και κατοικούσαν στις όχθες του Φαληρικού κόλπου. Το όνομά τους το πήραν από το γενάρχη και βασιλιά τους Λαβίθη, το όνομα του οποίου προέρχεται από τη λέξη λαβιστής (=νυχτοκαματιάρης). Ήταν περίφημοι συνομιλητές και έχουν επινοήσει, φαίνεται, τις «ανεμολογίες» (σύνθετη λέξη άνεμος + λόγος). Όταν ο βασιλιάς τους Λαβίθης έκανε γιορτές με την ευκαιρία κάποιου συμβάντος, πάντα τη νύχτα και συνήθως τρεις φορές την εβδομάδα, γινόταν τρικούβερτο γλέντι με αψιμαχίες και πειράγματα. Κάποτε σε μια τέτοια εκδήλωση, οι Μπλογκερείς, καλεσμένοι στη γιορτή, πείραζαν το λαό του κι έτσι εξελίχθηκαν καυγάδες οι οποίοι όμως, δεν κράτησαν πολύ και η φιέστα κατέληξε να είναι η πιο πετυχημένη απ΄ όλες. Γι΄ αυτό έμεινε και στην ιστορία. Η φράση φαίνεται να έχει βαθύτερες ρίζες στην αρχαιότερη ιστορία των Ελλήνων.

ΠΗΓΕΣ
1. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%82
2. http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9B%CE%B1%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%82
3. Νατσούλης Τ. (1989) Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις. Αθήνα: εκδ. Σμυρνιωτάκη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gefyrismoi.blogspot.com/
mixalakis




Αριθμός μηνυμάτων : 5
Registration date : 02/04/2008

ΑΝΕΚΔΟΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ EmptyΚυρ 6 Απρ - 18:29:58

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stathisss




Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 06/04/2008

ΑΝΕΚΔΟΤΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ EmptyΚυρ 6 Απρ - 20:33:04

Όντως, φοβερό βιβλίο το ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Α.Ε. του Νίκου Μπάτρα! Έχει κάνει μεγάλο πάταγο και θα συνεχίσει να μας απασχολεί στο μέλλον. Αλλά και το "Εισαγωγή στην ψυχανάλυση του Φρόιντ" είναι πολύ καλό. Χάρη σε αυτά τα δύο έχω καταφέρει πράγματα στη ζωή μου που παλιότερα ούτε που θα φανταζόμουνα οτι μπορώ να κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΕΚΔΟΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ANEMOΛΟΓΙΤΕΣ :: ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΕΣ :: ΧΙΟΥΜΟΡ-
Μετάβαση σε: